ЗАГРЕБ И НАЦИОНАЛЕН ПАРК ПЛИТВИЦЕ
Загреб

Ако ви се бега на неколку дена надвор од Скопје и Македонија, еве ви еден предлог идеја за кратко и не многу скапо патување. Загреб Превоз: Од Скопје има директна линија до Загреб со Хисар туризам, картата чини околу 90 евра во два правци и се патува околу 10/11 часа. Сместување: Во Загреб има многу […]

Read more
АЛБА – ТАРТУФИ, ВИНО И ЧОКОЛАДО

Алба е мало италијанско гратче кое што се наоѓа во Северна Италија, поточно во регионот Пиемонте, на само 50 км од Торино, а тоа би дошло час и половина со воз, бидејќи нема директна линија ќе мора да смените во некои од соседните гратчиња, а билетот чини околу 5 евра во еден правец. Доколку доаѓате […]

Read more
НА ВИКЕНД ВО ЖЕНЕВА
Женева

Моето патување во Женева беше само на неколку дена, бидејќи живеев во Торино и имаше директен автобус решивме да отидеме само на еден викенд. Тоа беше пред неколку години, но денес исто така е многу лесно да стигнете до Женева, благодарение на евтините летови од Скопје до Базел или до некој друг европски град па […]

Read more
СИЦИЛИЈА – ПРЕДЛОГ ПАТУВАЊЕ “НАПРАВИ САМ”
Сицилија

Сицилија е мојот предлог за вашето следно патување, убава медитеранска дестинација, каде што има одличен спој на традиција, култура, плажи, сино море и превкусна храна. Ви препорачувам да го направите ова патување во месец мај или месец септември, кога цените не се толку скапи и кога нема премногу туристи, а сепак климата е убава. Подолу ќе […]

Read more
МАНТОВА – ПРЕДЛОГ ВИКЕНД ПАТУВАЊЕ
Мантова

Мантова е мало италијанско гратче кое што се наоѓа на само половина час од Верона. Доколку сакате да видите нешто поразлично од она што го нудат агенциите а сепак да го почуствувате духот на едно типично италијанско гратче, тогаш Мантова е вистинскиот избор. Доволни ќе ви бидат два дена за целосно да го разгледате градот […]

Read more
5 места во Рим за кои што можеби не сте ни знаеле дека постојат
Рим

Ова е листата на топ 5 места што дефинитивно треба да ги посетите во Рим и да ја откриете причината зашто токму овие места се едни од најинтересните во градот. 1. Giardino degli aranci Градина на портокалите, името се должи на дивите портокали кои растат во паркот. Паркот се наоѓа на ридот Авентино, а тука исто […]

Read more
НА ВИКЕНД ВО ЛИСАБОН
Лисабон

Лисабон е навистина интересен и убав град, тука позади секое ќоше ќе пронајдете нешто интересно што ќе го задржи вашето внимание, па затоа во прилог мал водич за вашата прошетка низ Лисабон. Што да посетите: 1.   Црквата Igreja do Carmo  – поради рушевините кои ќе ве остават без зборови 2.   Населбата Баиро Алто – поради големиот […]

Read more
САНТА МАГДАЛЕНА, ДОЛОМИТИ – НА ГОСТИ КАЈ ХАЈДИ
Санта Магдалена

Ако некогаш сте ја читале Хајди и сте се запрашале дали навистина постои такво место еве јас ќе ви одговорам дека постои, се наоѓа на околу 1000 и нешто километри од Скопје и името му е Санта Магдалена. Санта Магдалена е мало селце, сместено на Доломитите во близина на италијанско – австриската граница. Најлесниот начин […]

Read more
LUCI D’ARTISTA – БОЖИЌНА МАГИЈА ВО ТОРИНО
Торино

Веќе 18 години по ред во Торино се случува вистинска изложба на современа уметност под отворено небо. Уметнички светилки кои што секоја година ги осветлуваат плоштадите и улиците во центарот на Торино. Многубројни познати современи уметници ги изложуваат своите уметнички дела на кои што основниот дел им се светилките. Секоја година се додава по едно […]

Read more