НА ВИКЕНД ВО ЖЕНЕВА
Женева

Моето патување во Женева беше само на неколку дена, бидејќи живеев во Торино и имаше директен автобус решивме да отидеме само на еден викенд. Тоа беше пред неколку години, но денес исто така е многу лесно да стигнете до Женева, благодарение на евтините летови од Скопје до Базел или до некој друг европски град па […]

Read more
СИЦИЛИЈА – ПРЕДЛОГ ПАТУВАЊЕ “НАПРАВИ САМ”
Сицилија

Сицилија е мојот предлог за вашето следно патување, убава медитеранска дестинација, каде што има одличен спој на традиција, култура, плажи, сино море и превкусна храна. Ви препорачувам да го направите ова патување во месец мај или месец септември, кога цените не се толку скапи и кога нема премногу туристи, а сепак климата е убава. Подолу ќе […]

Read more
МАНТОВА – ПРЕДЛОГ ВИКЕНД ПАТУВАЊЕ
Мантова

Мантова е мало италијанско гратче кое што се наоѓа на само половина час од Верона. Доколку сакате да видите нешто поразлично од она што го нудат агенциите а сепак да го почуствувате духот на едно типично италијанско гратче, тогаш Мантова е вистинскиот избор. Доволни ќе ви бидат два дена за целосно да го разгледате градот […]

Read more
5 места во Рим за кои што можеби не сте ни знаеле дека постојат
Рим

Ова е листата на топ 5 места што дефинитивно треба да ги посетите во Рим и да ја откриете причината зашто токму овие места се едни од најинтересните во градот. 1. Giardino degli aranci Градина на портокалите, името се должи на дивите портокали кои растат во паркот. Паркот се наоѓа на ридот Авентино, а тука исто […]

Read more
НА ВИКЕНД ВО ЛИСАБОН
Лисабон

Лисабон е навистина интересен и убав град, тука позади секое ќоше ќе пронајдете нешто интересно што ќе го задржи вашето внимание, па затоа во прилог мал водич за вашата прошетка низ Лисабон. Што да посетите: 1.   Црквата Igreja do Carmo  – поради рушевините кои ќе ве остават без зборови 2.   Населбата Баиро Алто – поради големиот […]

Read more
5 места кои треба да ги посетите во Ла Паз, Боливија
Ла Паз

Ла Паз Боливија – 5 места кои треба да ги посетите ако еден ден патот ве наведе накај Ла Паз, главниот град на Боливија и воедно еден од највисоките главни градови на светот. 1.Телеферико Телеферико е Жичарата која што за само 3 бол (околу 25 денари) ќе ве однесе на една од највисоките точки од […]

Read more
САНТА МАГДАЛЕНА, ДОЛОМИТИ – НА ГОСТИ КАЈ ХАЈДИ
Санта Магдалена

Ако некогаш сте ја читале Хајди и сте се запрашале дали навистина постои такво место еве јас ќе ви одговорам дека постои, се наоѓа на околу 1000 и нешто километри од Скопје и името му е Санта Магдалена. Санта Магдалена е мало селце, сместено на Доломитите во близина на италијанско – австриската граница. Најлесниот начин […]

Read more
LUCI D’ARTISTA – БОЖИЌНА МАГИЈА ВО ТОРИНО
Торино

Веќе 18 години по ред во Торино се случува вистинска изложба на современа уметност под отворено небо. Уметнички светилки кои што секоја година ги осветлуваат плоштадите и улиците во центарот на Торино. Многубројни познати современи уметници ги изложуваат своите уметнички дела на кои што основниот дел им се светилките. Секоја година се додава по едно […]

Read more