ЕСАУРА – океан, сурф и рибарски приказни
Есаура

За да стигнете до Есаура од Маракеш потребни ви се околу 3 часа возење со автобус со попатнат пауза од 30 мин. Повратна карта ќе ве чини 120 дихрами, првиот автобус со компанијата CTM е во 8 часот наутро. Автобуската е доста блиску до центарот и до него може да се стигне пешки. Градот е […]

Read more
САХАРА – песочни дини и камили
Merzouga

За Сахара сепак се одлучивме да одиме во сопствена режија и да ги избегнеме стандардните тури за туристи. За да стигнеме до Merzouga фативме ноќен автобус од Фез, патувањето трае околу 10 часа со попатни паузи и пристигнувате во пустината рано наутро околу 6 часот, билетот во еден правец чини 170 дихрами т.е. околу 17 […]

Read more
Риад ДАР РИТА, Мароко

Риад ДАР РИТА се наоѓа во Оурзазате и е сместен во една мала интересна населба Tassoumat каде што навистина може да го осетите локалниот живот. Децата си играат на улица до касно навечер, сосетките си муабетат, повозрасните си седат пред локалните дуќанчиња, занаетчиите си работат, точаци и играчки расфрлани и оставени на сред улица и […]

Read more