МАРАКЕШ – уметност помеѓу градини, палати и хаос
Маракеш

Маракеш – уметност помеѓу градини, палати и хаос, ова за мене би бил описот во една реченица за еден од најхаотичните градови во Мароко. Во прилог неколку основни корисни совети за вашето патување во Мароко. КАКО ДА СТИГНЕТЕ Маракеш е добро поврзан со повеќе градови во Мароко, има железница и автобуски превоз. На пример автобусот […]

Read more
ОУРЗАЗАТЕ – мароканскиот Холивуд
Оурзазате

Ouarzazate се наоѓа на половина пат помеѓу Мерѕуга и Маракеш. Оурзазате е мало место, но е доста познато поради неговата околина, каде се наоѓа филмското студио Атлас, каде што се снимени многубројни светски познати филмови, како Гладијатор, Клеопатра итн. Автобусот од Мерѕуга тргнува во 8.30 и стигнува накај 15.30 , билетот чини 14 евра во […]

Read more
ЕСАУРА – океан, сурф и рибарски приказни
Есаура

За да стигнете до Есаура од Маракеш потребни ви се околу 3 часа возење со автобус со попатнат пауза од 30 мин. Повратна карта ќе ве чини 120 дихрами, првиот автобус со компанијата CTM е во 8 часот наутро. Автобуската е доста блиску до центарот и до него може да се стигне пешки. Градот е […]

Read more
САХАРА – песочни дини и камили
Merzouga

За Сахара сепак се одлучивме да одиме во сопствена режија и да ги избегнеме стандардните тури за туристи. За да стигнеме до Merzouga фативме ноќен автобус од Фез, патувањето трае околу 10 часа со попатни паузи и пристигнувате во пустината рано наутро околу 6 часот, билетот во еден правец чини 170 дихрами т.е. околу 17 […]

Read more
ШЕФШАУЕН – синиот град
Шефшауен

Шефшауен е светски познат како еден од најшарените градови во светот. Станува збор за мало планинско гратче кое што се наоѓа на само 200 км од Фез. Баш поради тоа дека е мало место многумина се одлучуваат да одат само на еднодневна екскурзија. Исто и ние се одлучивме за таа варијанта. Патувањето од Фез трае […]

Read more
Риад ДАР РИТА, Мароко

Риад ДАР РИТА се наоѓа во Оурзазате и е сместен во една мала интересна населба Tassoumat каде што навистина може да го осетите локалниот живот. Децата си играат на улица до касно навечер, сосетките си муабетат, повозрасните си седат пред локалните дуќанчиња, занаетчиите си работат, точаци и играчки расфрлани и оставени на сред улица и […]

Read more
ФЕЗ – шарени приказни од Мароко

Фез е град кој плени со својата убавина, честопати е запоставен од страна на туристите при нивната посета на Мароко, но овој град навистина вреди да се посети. Фез бил првиот главен град на Мароко, Фез е главен кулинарски град во Мароко, Фез ја има најголемата и најстара медина во светот, Фез го има најстариот […]

Read more