СИЦИЛИЈАНСКА ХРАНА – ТОП 10
Сицилијанска храна

Што прво ви паѓа на памет кога ќе ви кажат Италија? Знам дека е храна! Мене кога ќе ми кажат Сицилија помислата на храна ми се множи со два 🙂 Сицилијанската храна е нешто навистина неописливо. Генерално во цела Јужна Италија храната е нешто посебно, станува збор за голема традиција и кулинарска култура. Сицилија изобилува […]

Read more
Предлог патување: Несекојдневна прошетка низ Рим

Дали сте дел од оние патувачи кои што секогаш се обидуваат да доживеат поразлично искуство, наместо да одат право и да ги следат сите останати токму тие решаваат да одат десно и да се изгубат низ маалските улички и ресторанчиња. Кога станува збор за Рим многу луѓе ќе ви кажат дека тоа е можеби и […]

Read more
Пиза – кривата кула во форма на банана и делфинот во Арно

Од моето патување во Тоскана дефинитивно ќе ја издвојам Пиза како град кој што навистина ме воодушеви. Во Пиза сум била и претходно но онака баш туристички на неколку часа колку да ја видам кривата кула и некои останати туристички места. Овој пат решив да останам во Пиза дури цели три дена. Имав таква среќа […]

Read more
Предлог идеја за вашето пролетно патување – ТОСКАНА

1. Lucca Лука е познат и како градот на 100те цркви. Познат по своите ѕидини совршено сочувани до денес. Шетајќи низ историскиот дел на градот може да уживате низ црквите, ренесансните згради, амфитеатарот и многубројните барчиња и ресторанчиња. 2. Val d’Orcia Станува збор за живописен регион во кој се наоѓаат повеќе селца и прекрасни местенца. […]

Read more
СИЦИЛИЈА – КРАЛИЦА НА МЕДИТЕРАНОТ
Сицилија

Сицилија остров на кој што никој неможе да остане рамнодушен, иако е дел од Италија таму ќе се почуствувате далеку од италијанските метрополи, спектар од бои, вкусови и мириси ќе ве пречекаат уште откако ќе стапнете на сицилијанското копно. Сицилија синоним за мафија е првото нешто што им паѓа на памет на најголем дел од […]

Read more
ХОСТЕЛ КАДЕ ШТО ТРЕБА ДА ПРЕСПИЕТЕ БАРЕМ ЕДНАШ ВО ВАШИОТ ЖИВОТ

“Хостел на слоновите” или “Ostello degli elefanti”, името го добива според заштитниот знак на Катанија, а тоа е слонот и поради неговата местоположба на само два чекора од главниот плоштад каде што се наоѓа слончето. Доколку патот ве наведе накај Сицилија и се најдете во Катанија, и доколку сте еден од оние патувачи кои што често си […]

Read more
ТОРИНО, ГРАДОТ КОЈ НИКОГАШ НЕ СПИЕ
Торино

На само час и половина од италијанската престолнина на модата Милано, пристигнувате во Торино, главниот град на регионот Пиемонте и воедно првиот главен град на Италија. Торино е град кој во исто време изгледа сериозен и разигран, строг и отмен, интелектуален и ексцентричен, магичен и полн со верба. За многумина Торино е само индустриски град, […]

Read more
10 СОВЕТИ ЗА “LOW COST” ПАТУВАЊА
патувања

Колку пати сте помислиле како да отпатувате на некоја далечна или блиска дестинација но сте биле спречени поради скапите авионски карти, скапото сместување и ред други работи. Во продолжение ќе ви дадам неколку совети за економични патувања. Oва е мое лично искуство и со сигурност гарантирам дека функционираат, бидејќи се испробани   1.Доколку сакате да  […]

Read more
АЛБА – ТАРТУФИ, ВИНО И ЧОКОЛАДО

Алба е мало италијанско гратче кое што се наоѓа во Северна Италија, поточно во регионот Пиемонте, на само 50 км од Торино, а тоа би дошло час и половина со воз, бидејќи нема директна линија ќе мора да смените во некои од соседните гратчиња, а билетот чини околу 5 евра во еден правец. Доколку доаѓате […]

Read more
СИЦИЛИЈА – ПРЕДЛОГ ПАТУВАЊЕ “НАПРАВИ САМ”
Сицилија

Сицилија е мојот предлог за вашето следно патување, убава медитеранска дестинација, каде што има одличен спој на традиција, култура, плажи, сино море и превкусна храна. Ви препорачувам да го направите ова патување во месец мај или месец септември, кога цените не се толку скапи и кога нема премногу туристи, а сепак климата е убава. Подолу ќе […]

Read more