Херико – Колумбиското село на бои, насмевки и кафе

Таму некаде на Андите живее една вистинска Колумбија, недопрена природа и луѓе со златно срце – таму некаде не многу далеку од градот Медежин, во срцето на Антиокија, се наоѓа селото Херико. Херико се наоѓа во еден од најбогатите делови на Колумбија на три часа возење од Медежин, сместено е на Андите на висина од […]

Read more
Сан Паоло – најнаселениот град во Јужна Америка
San Paolo

Сан Паоло или како што скратено го нарекуваат Сампа е најнаселениот град во Јужна Америка – околу 12 милиони луѓе, градот е економски и бизнис центар, па затоа многумина до сега ми рекоа дека и нема нешто особено да се види во Сан Паоло. Сепак нашиот лет за враќање кон Европа беше од Сан Паоло […]

Read more
Марагожи и Порто де Галињас – рајски плажи и тропски пејзажи
Maragogi

МАРАГОЖИ Околу Марагожи (регион Алагоас) и Порто де Галињас (регион Пернамбуко) се наоѓаат едни од најубавите плажи во Бразил, некои луѓе дури ги нарекува и бразилските Кариби. За да стигнеме од Салвадор де Баија до Марагожи не чекаше прилично долг пат. 10 часа ноќно возење со автобус и плус уште два часа со такси од […]

Read more
Салвадор де Баија – срцето на афро-бразилската култура
Салвадор де Баија

Дека нашето патување низ Бразил не беше воопшто лесно докажува и фактот дека на 1 јануари во 6 часот наутро ние требаше да стигнеме од Копакабана (која што беше буквално изолирана, блокирана и без пристап на возила поради прославата на новогодишната ноќ) до аеродром а од таму до Салвадор де Баија. За сета среќа на таксистите […]

Read more
CUSCO, OLLANTAYTAMBO, AGUAS CALIENTES И MACHU PICCHU
Machu Picchu

Ден 2 – 6:  Cusco, Ollantaytambo, Aguas Calientes, Machu Picchu   Еве ме повторно на аеродромот Хорхе Чавез во Лима, 12h летање претходниот ден ми беа малце , па сега да продолжам. Caмо што слетав од зима на лето и сега треба повторно да сменам клима и да се качам на 3400м надморска височина каде […]

Read more
ПОЧЕТОКОТ НА МОЈАТА ЈУЖНО-АМЕРИКАНСКА АВАНТУРА

Ден  1: Скопје – Венеција – Мадрид – Лима И конечно еве ме над Лима, после 11часа и 30 мин летање, си ветив сама на себе дека ќе направам се за да вреди оваа авантура. Слетуваме со елеганција, без никакви нагли потези, пилотот овој пат има 10ка од мене, после толку многу летови во толку […]

Read more
Боливија – Перу, Виза и граница
Боливија

Боливија и Перу-За да стигнете до Puno на езерото Titicaca, има два начина, автобус или авион. Јас го одбрав полесниот – лет Lima – Juliaca, час и половина доста турбулентен лет, каде што луѓето се јавуваат на телефон на сред лет и стјуардот ви вели слободно да си ја земете маската за кислород ако немате […]

Read more
ЛИМА – градот кој остава без зборови
Лима

Имав можност да поминам скоро месец дена во Лима и вистински да го почуствувам животот во овој град и да постанам бар малку Лимења (жителка на Лима). Живеев во стан со уште еден Перуанец и една Aнгличанка, и најголем дел од времето зборев на шпански. Мојата зграда се наоѓаше на пола блок од океанот и […]

Read more
SALAR DE UYUNI, СОЛ, ПЕСОК, ПЛАНИНИ, ВУЛКАНИ И ЛАГУНИ

За да стигнеме до градот Uyuni фативме ноќен автобус од La Paz, сите луѓе што ги сретнавме ни ја препорачаа компанијата Cruz del Norte како компанија која има најсигурни и најмодерни автобуси. Во Боливија и во Перу, пред да се качите на автобус секогаш се запишувате на една листа со име, презиме, години, бр на […]

Read more
5 места кои треба да ги посетите во Ла Паз, Боливија
Ла Паз

Ла Паз Боливија – 5 места кои треба да ги посетите ако еден ден патот ве наведе накај Ла Паз, главниот град на Боливија и воедно еден од највисоките главни градови на светот. 1.Телеферико Телеферико е Жичарата која што за само 3 бол (околу 25 денари) ќе ве однесе на една од највисоките точки од […]

Read more